Savremeni tokovi života zahtijevaju sve veću brigu za zaštitom životne sredine. Mora se voditi računa o zagađenju, o materijalima koji se upotrebljavaju, o otpadnim vodama koje se ispuštaju u čovjekovo okruženje. Kada govorimo o otpadnim vodama koje su zagađene lakim tečnostima (masti i ulja, naftni derivati) one se najlakše i najjeftinije mogu odstraniti sa našim separatorima masti i ulja. Izrađeni od materijala, kao i naši plastični rezervoari i cisterne, otporni na koroziju, poroznost i eroziju, urađeni od PEHD, vodonepropusni, jednostavni za održavanje, lagani i laki za ugradnju
Materijali od kojih su napravljeni naši separatori masti, ulja i naftnih derivata su:
- ekološki ispitani (ne zagađuju životnu sredinu),
- imaju ulazne i izlazne prečnike na koje se lako vrši priključak,
- jeftiniji su od bilo kojih drugih vrsta separatora,
- garantuju vodonepropusnost i dugoročnost, jer materijal gubi samo 5% svojih svojstava poslije 50 godina korištenja,
- otporni su na UV zrake i podnose ekstremne temperature od -30° do + 80° C,
- otporni su na udarce, što znači da na njima ne ostaju vidljivi tragovi, prilikom premiještanja neće doći do oštećenja,
- i što je jako bitno, lake su za montiranje i imaju minimalne troškove održavanja.
Separatori Čabar Plast u zavisnosti da li se postavljaju na površinu ili se ukopavaju u zemlju mogu biti:
- nadzemni i
- podzemni.
Unutrašnjost Čabar Plast separatora je podijeljena na nekoliko tehnoloških procesa:
- proces sedimentacije (Separacija predstavlja odvajanje grubih frakcija zagađenja koja imaju veću masu od vode i samim tim se mogu sedimentovati.).
- proces flotacije slobodnih ulja (Veliku efikasnost flotacionog procesa doprinosi upotreba koalescentnog separatora.)
- proces sorpcionog prečišćavanja (Dodatnom filtracijom kroz sorpcioni materijal u čijem zagušenju je moguća njegova regeneracija ili zamjena.)
Separatore lakih tečnosti u odvajanju iz otpadnih voda dijelimo na:
- separatori masti i
- separatori ulja i naftnih derivata.
Separatori masti
Separatori masti se projektuju kako bi odvajali ulja i masti koje se najčešće nalazi u otpadnim vodama iz kuhinje restorana, hotela i drugih ugostiteljskih objekata, prembrene industrije, klaonicama i mesnim industrijama. Važnost separatora masti i ulja koji odvajaju mast iz otpadne vode preventivno sprečavaju mogućnost začepljenja sistema kanalizacije.
Održavanje separatora masti
Potrebno je vršiti vizuelni pregled separatora masti. Po potrebi treba odraditi vađenje masti i ulja i osigurati njihovo bezbjedno odlaganje. Nakon čišćenja separator treba napuniti čistom vodom.
Separatori masti se mogu ugrađivati i u dio lokalne kanalizacione mreže između mjesta nastanka otpadnih voda i mjesta ulivanja prečišćene vode u javnu kanalizaciju. Poželjno je da se ugrađuju na propisanoj udaljenosti od mjesta nastanka otpadnih voda, čime im se smanjuje temperatura i time povećava efikasnost separacije materija koje se mogu odvojiti od ostatka otpadne vode.
Separatori ulja
Separatori ulja se dijele na:
- gravitacijske,
- sa koalescentnim filterom,
- separatori sa baypass-om.
Separatori ulja se najčešće koriste u automehaničarskim i vulkanizerskim radnjama, proizvodnim fabrikama jer je tu upotreba ulja svakodnevna, u auto perionicama, na benzinskim pumpama, parkinzima itd.
Održavanje separatora ulja
Takođe, vizuelni pregled seperatora ulja i čišćenje po potrebi nataloženog ulja i mulja. Koalescentni filter moguće je upotrebljavati više puta, samo ga treba povremeno izvaditi i oprati čistom vodom.